Datarummet · Allt, med källa
Kvartalssiffror
Varje siffra nedan anger var den kommer från och när den hämtades. När ett flöde är försenat eller trasigt säger sidan det, i stället för att visa en siffra som om ingenting var fel.
Läser registret
Datarummet · Allt, med källa
Varje siffra nedan anger var den kommer från och när den hämtades. När ett flöde är försenat eller trasigt säger sidan det, i stället för att visa en siffra som om ingenting var fel.
Läser registret
Four quarters to Q3 2026, weighted by sales: 48.0%. Carried by mix rather than volume - third-quarter sales fell 9% while the margin rose to 49% (46%).
Beräknat från tabellen ovan
Recycling up 101% on a rolling year
SEK 9.3 million (≈ $953k) in the third quarter (5.6), an increase of 66%. On a rolling twelve-month basis the business area's sales rose 101%. It remains the smaller part of the group: 9.3 of 41.6 MSEK in the quarter.
Palmer Holland live since Jan 2026
US distribution deal; existing agent continues in parallel.
Cash SEK 17M + SEK 25M facility
Bank balances plus an unused overdraft, SEK 42M available in total. Equity ratio 81% at the end of Q3 2026, against 74% at the start of the year. Interest-bearing debt SEK 16.0M, down from SEK 28.2M over the same stretch.
| MSEK | Q1 25 | Q2 25 | Q3 25 | Q4 25 | Q1 26 | Q2 26 | Q3 26 | FY 25 | TTM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 49,3 | 54,3 | 45,5 | 43,2 | 43,9 | 60,0 | 41,6 | 192,2 | 188,7 |
| varav Recycling | 3,6* | 5,8 | 5,6 | 8,2 | 6,8 | 10,2 | 9,3 | - | 34,5 |
| Bruttomarginal | 48,0 % | 47,0 % | 46,0 % | 47,0 % | 48,0 % | 48,0 % | 49,0 % | - | 48,0 % |
| EBITDA | 1,3 | 1,3 | 0,8 | 0,1 | −1,4 | 4,3 | −2,5 | 3,4 | 0,6 |
| Resultat per aktie (SEK) | −0,05 | −0,03 | −0,05 | −0,06 | −0,08 | 0,03 | −0,06 | −0,19 | - |
| Kassaflöde från verksamheten | 1,9 | −1,2 | 8,2 | 2,5 | −4,9 | −9,3 | −2,4 | 11,3 | −14,2 |
| Likvida medel | 7,0 | 9,1 | 10,9 | 12,2 | 37,9 | 22,9 | 16,7 | 12,2 | 16,7 |
| Motsvarande i USD (omsättning) | $5,0M | $5,6M | $4,7M | $4,4M | $4,5M | $6,2M | $4,3M | $20M | $19M |
Källa: bolagets egna delårsrapporter. Äldst till nyast, från vänster till höger, med det senaste kvartalet framhävt - ordningen är bärande, och att kasta om den skulle läsas som ett bolag som förbättras när det inte gör det.
Recycling finns inte i räkenskaperna. Varje rapport anger affärsområdets försäljning i vd-ordet, och raden är den uppgiften. Bokslutskommunikén anger två olika siffror för 2025, så året lämnas tomt.
* Q1 25 som rapporten för kvartalet anger det: 3,6 MSEK ≈ $369k. Rapporten för Q2 25 anger samma kvartal till 3,4 MSEK ≈ $348k. ↗
FY 25 är rapporterat, ur bokslutskommunikén, inte de fyra kvartalen summerade. TTM är de fyra kvartalen till och med Q3 26 summerade här: bruttomarginalen viktad med omsättningen, likvida medel tagna som utgående balans i stället för en summa, och resultat per aktie utelämnat, eftersom det genomsnittliga antalet aktier gick från 80,9 till 102,7 miljoner under perioden.
| MSEK | Q3 26 | Mot Q2 26 | Mot Q3 25 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41,6 | −31 % | −9 % |
| Recyclings försäljning | 9,3 | −9 % | +66 % |
| Bruttomarginal | 49,0 % | +1 p.e. | +3 p.e. |
| EBITDA | −2,5 | −6,9 | −3,3 |
| Kassaflöde från verksamheten | −2,4 | +6,9 | −10,6 |
| Likvida medel | 16,7 | −6,2 | +5,9 |
Varje rad jämför kvartalet med samma kvartal året innan, eftersom Nexams kvartal är säsongsberoende och kvartalet före inte är jämförbart. Kassan är undantaget: ett saldo, jämfört med kvartalet före.