REGELKRAVEU PPWR art. 7: 30 % återvunnen PET i kontaktkänsliga förpackningar senast 2030 · 35 % i alla andra plastförpackningarEU: 30 % återvunnen PET senast 2030 · 35 % annan plastAlla regelverk →
NEXAMINSIGHTSPLASTENS FRAMTID
NEXAM2,42 SEK ≈ $0,25−1,2 %
MKT CAP 248 MSEK ≈ $25MSHARES 102 662 09252W 2,18 - 4,08 SEK ≈ $0,22 - 0,42NASDAQ FIRST NORTH

Oberoende analys · Nexam Chemical

Bortom pressmeddelandet. In i bevisen.

Oberoende analys av Nexam Chemicals teknik, kommersiella framsteg och marknadsmöjlighet. Det bolaget har visat, hållet isär från det det bara har sagt.

Vad Nexam gör, och varför det spelar roll nu

Caset i tre steg

1 · Problemet

Återvinning försvagar plast.

Varje gång PET smälts om klipps de långa molekylkedjorna av. Den återvunna plasten blir sprödare, så de flesta förpackningar behöver fortfarande ny plast.

Varför återvunnen PET brister →

2 · Nexams lösning

En tillsats som fogar ihop kedjorna.

Nexam tillverkar tillsatser som är gjorda för att foga ihop avklippta kedjor, så att återvunnen plast kan ersätta ny plast i fler produkter.

CLAIMEDBolagets egen beskrivning

3 · Efterfrågan

Från 2030 kräver lagen återvunnen plast.

Från 2030 måste PET-förpackningar för livsmedel som säljs i EU innehålla minst 30 % återvunnen plast. Ju bättre den återvunna plasten fungerar, desto lättare är kravet att nå.

REPORTEDFörordning (EU) 2025/40, art. 7

HÄRNÄST29 Jan 2027Year-End Report 2026om 87 d15 Apr 2027Interim report January-March 2027om 163 d11 May 2027Annual General Meeting 2027om 189 dHELA KALENDERN →

Efterfrågan är lagstiftad, inte marknadsförd

REGELKRAV

Kraven på återvunnet innehåll är skrivna i bindande lag på båda Nexams huvudmarknader. Omvandlare väljer inte om de ska köpa återvunnen råvara, de väljer hur de ska få den att fungera. Det är en efterfrågekurva med ett lagstadgat slutdatum.

2025

California AB 793

25% recycled content in plastic beverage containers, rising to 50% by 2030. Enforced per producer.

2030

EU PPWR applies

Design-for-recycling rules bite. Qualification cycles for 2030 compliance start now.

2030

PPWR Art. 7 targets

30% recycled content in contact-sensitive PET packaging · 35% across other plastic packaging.

2032

California SB 54

Broader than AB 793: 65% recycled content across all single-use packaging, plus a 25% source-reduction mandate.

Plastförpackningsavfall i EU

15,8 Mt

uppkommet 2023, 19,8 % av allt förpackningsavfall

Återvinningsmål

55 %

av plastförpackningar, till 2030

Unionen klarar

42,4 %

år 2024, alltså 12,6 procentenheter kvar till målet

Avfallsvolymer: Eurostat packaging waste statistics, 2023. Återvinningsgraden hämtas varje vecka från Eurostats egen tabell och visas land för land. Regelkrav: https://calrecycle.ca.gov/bevcontainer/bevdistman/plasticcontent · https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2025/40/oj. AB 793 och SB 54 är två olika kaliforniska lagar och listas var för sig. Att de slagits ihop är en loggad rättelse.

Varför återvunnen plast inte klarar sin specifikation

PROBLEMET

Varje värmehistorik kortar polymerkedjan. Tre brister följer, och var och en av dem trycker ner partiet i en användning med lägre värde. Det är därför lagkravet på återvunnet material i dag bokförs som en kostnad.

FAILURE 01

Smältflödet driver

MEKANISM

Smältindex stiger för varje bearbetning. Smältan tunnas ut, godstjocklekar hamnar utanför toleransen och kasseringen ökar.

FÖLJD

Omvandlaren håller nere andelen återvunnet för att klara specifikationen. Nexam sätter det taket vid 30 till 50 % för blåsfilm; någon oberoende kartläggning finns inte.

FAILURE 02

Kedjebrott

MEKANISM

Molekylvikt och inneboende viskositet faller. Slagseghet och brottöjning följer med ner.

FÖLJD

Spröda detaljer. Utesluts från bärande konstruktion och kontaktkänslig användning.

FAILURE 03

Termisk oxidation

MEKANISM

Färgskiftning, lukt och gelbildning byggs på genom en leveranskedja med blandad råvara.

FÖLJD

Partiet nedgraderas till svarta eller dolda detaljer. Värdet rinner undan.

Ett reaktivt steg sätter tillbaka kedjan

TEKNIKEN

NEXAMITE® är en reaktiv masterbatch. Den doseras med det återvunna materialet och reagerar i den extruder omvandlaren redan äger, under den körning de redan gör. Inga nya verktyg, ingen ny linje. Nedan står mekanismen som bolaget beskriver den, med utmärkt var beskrivningen slutar och slutsatsen börjar.

STEP 01 · DOSE

A low dosage, unpublished

Fed with the recycled material at the hopper, by standard gravimetric dosing. The company says low dosage and gives no range for its PET grade; for blown film it cites about 2.5%.

STEP 02 · REACT

Chain extension in the melt

The additive couples the chain ends that degradation leaves behind, rebuilding molecular weight. Nexam calls this in-line rebuilding of polymer structure and does not disclose the chemistry.

STEP 03 · RECOVER

Melt strength returns

Melt strength is what a film bubble and a hot sheet stand on, and it is what fails first in recycled material.

CLAIMED RESULT

Higher recycled content, same line

The company says thermoformers move from about 50% recycled content to 80 or 100%. That is its own claim; no independent trial is published.

Ämnessidan om Reactive Recycling →

Vad som påstås · och vad som ligger bakom

PåståendeFramfört avPublicerat underlag
rPET-skiva från omkring 50 % återvunnet till 80 eller 100 %Nexam ChemicalInget
Mer än tredubblad motståndskraft mot spänningssprickor i återvunnen HDPENexam ChemicalTestmetod angiven (ASTM D-1693), ingen rapport
Stabil blåsfilm vid omkring 2,5 % masterbatchNexam ChemicalNone
PET-kvaliteten godkänd för livsmedelskontakt av EFSA och FDANexam ChemicalInget ärende- eller godkännandenummer

Argumentet kräver inte att tillsatsen är magisk. Det kräver att återvunnet innehåll blir obligatoriskt och att prestandaglappet är verkligt. Det första är lag. Det andra är, på det här underlaget, påstått snarare än visat.

Read from the manufacturer’s own pages on 16 September 2026. What we checked, and what we could not confirm, is set out in the applications guide.

Ekonomin i återvunnet innehåll

EKONOMIN

Argumentet stod här förut som räkning på ett kostnadsindex för råvara. Det indexet var modellerat mot källor som visade sig inte finnas, så det är indraget och räkningen med det. Vad som går att säga utan det: tillsatsen är en liten andel av tonnet och prissätts mot en besparing som gäller hela tonnet, och från 2030 upphör den billiga utvägen, att blanda i ny råvara, att vara gratis, eftersom andelen återvunnet blir ett lagkrav.

Varför marginalen håller

En liten inblandning fångar värde som skapas över hela tonnet. Omvandlaren mäter besparingen på hela satsen; Nexam prissätter mot den besparingen, inte mot vad pulvret kostar. Kvalificeringen tar månader och skrivs in i kundens specifikation. När den är godkänd kostar det en ny kvalificering att byta tillbaka, och det är formen på återkommande intäkter. Bolaget publicerar inte doseringen, så hur stort det spannet är går inte att räkna ut från offentligt material.

Känslighet · rPET-rabatt mot nyråvara

Ritas inte. Scenarierna byggde på ett kostnadsindex som är indraget, och priserna som skulle ersätta det publiceras kommersiellt, på villkor som inte tillåter vidarepublicering. Tills det finns en serie vi kan hänvisa och länka till står det här tomt i stället för illustrativt.

Prisskillnaden på råvaran är fortfarande det som avgör, och argumentet försvagas om ny plast blir billigare än återvunnen. Det har hänt förut. Det lagkravet ändrar är att en omvandlare inte längre kan svara med att använda mindre återvunnet material.

Producentpriser · gummi- och plastvaror, EU

121,0 +5,7 % mot året innan

Index, 2021 = 100, till och med 1 Aug 2026. Det här är vad producenter tar betalt för gummi- och plastvaror i unionen, inte ett råvarupris och inte skillnaden mellan ny och återvunnen plast. Det visar riktningen för den bransch som köper tillsatsen, och är den enda prisserien i ämnet som får publiceras vidare med källhänvisning. Eurostat, tabell STS_INPP_M

Blir det ton av det?

GENOMFÖRANDE

Det svaga i caset är inte kemin, det är säljcykeln. Specialtillsatser dör i kvalificeringen. Det här är alltså avsnittet att följa: hur många projekt som flyttar ett steg, och om levererad volym följer efter.

Pipeline inom Recycling · rapporterad

Under utveckling eller proof of concept164

Q1 2026 130 → Q2 2026 145 → senast 164

Tekniskt godkända av kunden14

Q2 2026 12 → senast 14

I löpande kommersiell affär31

Q1 2026 27 → Q2 2026 28 → senast 31

Antal projekt inom Recycling, så som bolaget anger dem i delårsrapporten för tredje kvartalet 2026. Den sista kolumnen är en pipelineuppdatering gjord omedelbart efter kvartalets utgång, inte ett saldo per den 30 september.

Rapporten namnger tre steg. Ett fjärde, uppskalning och industrialisering, finns bara i kvartalspresentationen, som vi inte hittat publicerad någonstans citerbart, därför finns ingen rad för det här.

USA-kanalen · rapporterat

Palmer Holland som distributör, i drift sedan januari 2026

En distributör av specialkemikalier med befintlig kundbas inom polymertillsatser för nu NEXAMITE® i USA, Kanada och Mexiko, i ett pressmeddelande som medger att försäljningen i segmentet i dag är begränsad. Bolaget publicerar ingen siffra för vad kanalen sålt, så här står ingen.

Branscher som betjänas · rapporterat

  • Flyg och högtemperaturhartserNEXIMID®
  • ElektronikNEXIMID®
  • Rör och infrastrukturNEXAMITE®
  • Konstruerade skumNEXAMITE®

Vad marknaden betalar i dag

PRISET

Nexam Chemical är ett mikrobolag utan indexstöd och med tunn analytikerbevakning. Det är mekanismen som gör att en lagstiftad efterfrågekurva kan förbli oprissatt i åratal, och skälet att läsa glappet mellan de två föregående avsnitten och det här.

Nexam · Nasdaq First North Growth Market

2,45 SEK

Hämtad från bolagets egen kursvisning 2026-11-03 08:15 UTC.

En punkt per dag, den sista kurs som hämtades den dagen. Därför börjar linjen när insamlingen började och inte för ett år sedan.

Värdering i korthet

Börsvärde252 MSEK ≈ $26M
Antal aktier102 662 092
52-veckorsintervall2,18 - 4,08 SEK ≈ $0,22 - 0,42
Blankning-

Market cap is the share count multiplied by the most recent price tick, not a stored figure, so it moves with the quote beside it. Shares in issue from the company's share page: public sources disagree on the count and this is the reconciled one. 52-week range from Nasdaq Nordic's daily closes, and the range is of closing prices, not intraday.

Analytikerbevakning

Latest from ABG Sundal Collier, 19 Oct 2026: Busy pipeline, soft quarter

One house covers the name, and thin coverage is part of why a mispricing can persist. All notes →

Insynshandel · 12 mån

+463 362 SEK ≈ $47 473 net bought

  • Christer SvanbergBUY 40k
  • Jens Marcus NybergBUY 57k
  • Ronnie TörnqvistBUY 47k

Ownership · 30 Sep 2026

  • Försäkringsaktiebolaget Avanza Pension11,7 % +0,2
  • Svenolov Hjaelmstad7,5 % −0,4
  • Claes Mellgren4,3 % +0,0
  • Veronica Wallman4,0 % +0,0

Gapet · läs det själv. Ett bolag värt 252 MSEK ≈ $26M, 1,3× försäljningen, 48 % bruttomarginal, tretton år på börsen och fortfarande utan indexsponsring, står framför 15,8 Mt plastförpackningsavfall om året, varav 55 % enligt unionens lagstiftning måste återvinnas till 2030. Om det är ett tillfälle eller en varning beror på genomförandet, och det är därför den här sajten läser handlingarna samma dag de kommer i stället för att vänta på kvartalet.

Öppna datarummet →

Insights

Live from the floor

Insights sit behind the facts by design. Reader research informs the argument above it; it does not stand in for it. Everything above names a source; this is where people argue about what it means, under their own name and with their share disclosure attached.